Kahramanmaraş’ta ürettiği Tre Path projesi üreticiden tam not aldı

Paylaş
 

Kahramanmaraş’ta bir girişimci tarafından geliştirilen Tree Path (ağaç yolu) projesi üreticiden tam not aldı.İlaçlama, sulama ve askı sistemini proje sayesinde üreticiyi zahmetten kurtardıklarını kaydeden girişimci Fikret Arslanhan (35), “6 aydır üzerinde Ar-Ge çalışması yaptığımız Tre Path diye isimlendirdiğimiz fide ağaç yolu projemiz sera çiftçilerimize hem maliyet hem verimlilik hemze kolaylık anlamında yepyeni bir huzur ve güven rahatlığı sunuyor.

 

Bir domates ağacının yada diğer sera fide ağaçlarının ayakta ipe bağlamadan tel boyuna yükselmesi ve bunu yaparken önemli iki dezavantajı da avantaja çevirmeyi hedefledik.  Bu sistemle sebze ve meyve ağaçları ipe bağlama ve dolama işlemi ve işçiliğine ihtiyaç duymuyor. Bunun yanında dezavantaj olan ilaçlama ve sulama işçiliği ve maliyetlerini ortadan büyük ölçüde kaldırmış oluyoruz.

Ham madde olarak ısı aktarma ve sebze ağaçlarında ısı iletken yada soğuk iletken oluşturmayan plastik sarf malzemeden mamul ve tel boyuna hasat sonunda katlanır toplanır otomasyon özellikli bir ürün tasarladığımızı ve bu yolda bir proje yürüttüğümüzü tekrar buradan aktarmak isterim. Bu projede tatbiki ekonomik olarak daha başka projelerle de ilgilendiğimiz ve ciddi bir harcama yaptığımız için proje zamana yayılmak zorunda kalıyor. Haliyle bu noktada böyle bir projede gerek melek yatırım gerekse iş ortağı anlamında bize katılmak isteyen kişiler bize ulaşabilir” dedi.

Bu yazı 179 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun