Kahramanmaraş Tabip Odası’ndan sağlık ocağıyla ilgili kamuoyuna açıklama

Paylaş
 

Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanlığı, 9 Kasım 2020 tarihinde Marastelevizyonu adlı internet sitesinde “Ilıca Sağlık Ocağı ranta mı gidiyor!” başlıklı haberle ilgili bir açıklama yayımladı.
Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:
“Kasım 2020 tarihinde “marastelevizyonu.com” adlı internet sitesinde yer alan haber ile ilgili açıklamadır.
Aile Sağlığı Merkezleri sorunu Kahramanmaraş’ta kronik hale gelmiştir.
Hekimlerin, sağlık çalışanlarının iyi hizmet verebilmesi için amaca yönelik, kullanışlı konumları uygun, güvenilir binalar gerekmektedir. Vatandaşlarımızın da doğru planlanmış, doğru konumlandırılmış, fiziki şartları iyi binalarda hizmet almaya hakkı vardır.
Kahramanmaraş’ımızda mülkiyeti kamuya ait olan iki tane aile sağlığı merkezi binası kamudan koparılmak üzeredir.
Onikişubat ilçesinde yer alan Fatih Aile Sağlığı Merkezi ve Ilıca Aile Sağlığı Merkezi binalarına bir vakıf el koymaktadır.
Bu iki binanın ortak özelliği konumlarının rant elde etmeye uygun olmasıdır. Fatih Aile Sağlığı Merkezinin arsası merkezi bir konumdadır.
Ilıca Aile Sağlığı Merkezi’nin arsası ise turizmin gelişen bölgesi Ilıca’nın en güzel yerindedir.
Bu binalar aslında arsası ile binası ile kamuya aittir. Kamuya ait kalmalıdır.
Yapılan ihmaller neticesinde kamunun mülkiyetinden çıkıp özel bir vakıf mülkiyetine geçmiştir.
Bu binaların arsası kamu tarafından alınıp vakıfa verilmiştir. Bu şekilde bürokratik işlemlerde hızlılık amaçlanmıştır. Binalar kamunun açtığı ihaleler ödediği paralar ile yapılmıştır. Yapıldığı zamandan beri de kamu hizmetinde kullanılmıştır.
Tümüyle kamu imkanları ile hayata geçirilen binaların mülkiyetini kamuya geçirmek nedense hiçbir yöneticinin aklına gelmemiştir.
Bu binalar 2010 dan beri aile sağlığı merkezi olarak kullanılmaktadır. 2010 yılından beri mülkiyet sorunu çözülememiştir. Buralarda çalışan aile hekimlerinden hem ilgili vakıf hem de Sağlık Müdürlüğü kira istemiştir.
İlgili vakıf bu binalardan vazgeçmeyeceğini her fırsatta beyan ederek bu arsaları vakıfa gelir amacı ile kullanacaklarını ifade etmektedirler.
Evrak üzerinde haklıdırlar. Tapular bu vakıf adınadır. Ya vicdanen….?
Bugün Ilıca’daki bina için yıkım kararı alınmıştır. Aile Sağlığı Merkezi olarak kullanılan bina yıkılacaktır. Kamunun sağlık arsası ne için kullanılacak? Yerine ne yapılacak merak etmekteyiz. Ilacada yer alan tek sağlık kuruluşu hangi binada hizmet verecektir.?
Biz aslında kamunun malı olan bu arsaların amacı dışında kullanılmaması için tedbir alınmasını istiyoruz.
İlimizde zaten sağlık arsası açığımız vardır. Bu açık daha da artmamalıdır.
Yapanın yaptığı yanına kâr kalmamalıdır. Hem kamu malını ele geçirip üstüne bir de rant elde edilmesi engellenmelidir. Bu konuda 20 yıldır görevini yapmayarak bu arsaların kamunun elinden gitmesine sebep olanlar tespit edilmeli ve gereği yapılmalıdır.
Bu arada Kahramanmaraş için deprem tehlikesi ve gerçeğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.
İzmir depremi bize ders olmalıdır. Siz bu açıklamayı okurken bile deprem olabilir. Kamu Hastanelerinin deprem dayanıklılığı hakkında bilgimiz yoktur. Ama merkez ve ilçelerimizde bir çok çürük raporu verilmiş, ivedi yıkılıp taşınması gereken aile sağlığı merkezleri vardır.
Elbistan’ın en büyük aile sağlığı merkezi acilen tahliye edilmelidir.
Bu konuda geç kalınmıştır, kalınmaya devam edilmektedir. Gözümüzü kapayarak Kahramanmaraş depremi olmayacak diyemeyiz.
Halkımızın güvenilir, doğru konumlandırılmış, kullanışlı binalarda hizmet alması sağlanmalıdır.”

Bu yazı 51 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun